azarbaijani
27 اسفند 1401 - 12:02

روایت تسنیم از شرایط سخت مرزبانی در نقطه صفر مرزی ایران و عراق + فیلم

مرزبانان کردستان در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی و دوری از خانواده‌، مشغول حفاظت و تأمین امنیت مرزهای استان و دفاع از کیان ایران اسلامی هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، ساعت 5 صبح است، هوا تاریک! به سمت گروهان مرزی بسطام در نزدیکی روستایی به همین نام از توابع بخش سرشیو شهرستان سقز حرکت کردیم؛ پس از طی کیلومترها مسیر، هوا کم کم روشن شد و به مقصد رسیدیم؛ پس از رسیدن به ایستگاه بازرسی و معرفی خود، مرزبانان با روی خوش و گشاده از ما استقبال کردند.

وارد گروهان که شدیم جمعی از سربازان و کادری‌های مرزبانی را دیدم که اخلاص و صداقت از چهره آنان گویای همه چیز بود؛ اینجا جایی است که حفاظت و تأمین امنیت مرزها توسط فرزندان این دیار بدون لحظه‌ای توقف در جریان است، پس از صرف صبحانه در کنار مرزبانان؛ همراه با فرمانده، جانشین  و جمعی از مرزبانان در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، به نوار مرز رفته و از نزدیک با سختی کار و شیوه گشت‌زنی‌های آنان آشنا شدم.

استان کردستان به عنوان یکی از استان‌های مرزی دارای 227 کیلومتر مرز مشترک با عراق است. مرزبانان این دیار در نقاط صفر مرزی که در هر زمان و هر مکانی دارای مخاطرات طبیعی و انسانی است، در سخت‌ترین شرایط زمستانی برف و سردی هوا با روحیه جهادی و نشاط به حفظ امنیت مرزهای کشور پرداخته و دست از خدمت و نظارت مستمر بر وضعیت مرزها برنداشته‌ و زمان و جان خود را وقف مردم می‌کنند.

در این روزها که در بازارها و هر کوی و برزن شاهد جنب و جوش مردم هستیم که برای استقبال از بهار طبیعت و عید نوروز آماده و در حال خرید نیازمندی‌های خود هستند، مرزبانانی هستند که در مرزهای استان کردستان لحظه‌ای آرام و قرار ندارند برای امنیت و آسایش من و تو! مرزدارانی که با نگاه تیزبین و حفاظت از مرزها به همراه سایر متولیان امنیت، تلاش کرده تا مردم کشور و استانمان با خیال راحت در خانه‌های خود آرامش داشته و در امنیت کامل و با خیال راحت به برنامه‌ها و سفرهای نوروزی خود بپردازند.

با هر کدام از مرزبانان که سر صحبت باز می‌کردم، همه از جانفشانی و فداکاری سخن به زبان می‌آوردند، انگار همه متفق‌القول شده و به این نقطه صفر مرزی آمده بودند که برای امنیت مردمان کشور و استانمان جان بدهند! شیعه و سنی فرقی نداشت، همه در کنار هم متحدانه تنها یک وظیفه را دنبال می‌کردند، آنهم حفظ امنیت مرزها؛ آنان می‌گفتند ما نمی‌خوابیم و اجازه نفوذ دشمنان به مرزهایمان نمی‌دهیم تا هم‌استانی‌هایمان شبانه با خیال راحت و آسوده در خانه‌هایشان بخوابند. جالب است مرزبانان به جز رسالت مرزداری، به مردم روستاهای اطراف نیز خدمات پزشکی و جهادی رایگان ارائه می‌دادند.

در چند لحظه‌ای کوتاه که به بالای مقرهای نگهبانی رفتم و در کنار مرزبانی که متأهل و پشت دوربین‌ مشغول مرزبانی بود، ایستادم، تازه گوشه‌ای از سختی کار و رسالت آن مرزبان در آن شرایط سخت آب و هوایی و سردی عجیب هوا مشخص می‌شد، از او سؤال پرسیدم با این شرایط و دوری از خانواده، مرزداری برایت سخت نیست؟ پاسخی کوتاه داد که دیگر جا برای سؤال پرسیدن نگذاشت و آن اینکه با "عشق، ایمان و تعهد" به خاکم این کار را انجام می‌دهم...

با تعدادی دیگر از سربازان که صحبت کردم، فهمیدم چهار نفری از آنان دو هفته‌ای کمتر به زمان اتمام خدمتشان مانده بود که درخواست مرخصی داشتند و فرمانده دستور پایان دوره و مرخصی به همگی آنان داد، از یک طرف خوشحالی از چهره آنان می‌بارید و از طرفی دیگر می‌گفتند از اینکه خدمت تمام می‌کنیم و از این جمع با صفا و محبت دوستانمان دور می‌شویم‌، ناراحتیم! اذعان می‌کردند که تا قبل از سربازی خیلی چیزها را نمی‌دانستند اما لحظه به لحظه این مرز و مرزداری برایشان خاطره و درس شده است.

راجب کم‌وکاستی‌ها نیز از آنان سؤال پرسیدم که می‌گفتند همه امکانات و خورد و خوراک برایمان فراهم است، هیچ کمبودی نداریم، در این روزهای آستانه فصل بهار که هوا پایدار و دیگر خبری از برف نیست، برف همچنان پابرجا و در برخی از نقاط مرز بسطام میزان بارش برف به 3 تا 6 متر هم رسیده بود.

ایثار و از خودگذشتگی مرزبانان، امنیتی مثال‌زدنی در مرزهای استان کردستان برقرار کرده که پیام روشنی برای دوستان و دشمنان است... کسانی که درباره امنیت سخن به زبان آورده و نمی‌دانند که امنیت با چه سختی تأمین می‌شود باید تنها یک بار به مرزهای استان رفته و از نزدیک سختی کار را نظاره‌گر باشند. در ادامه روایت میدانی ویدئویی خبرنگار تسنیم از یک روز با مرزبانان در مرز بسطام را می‌بینید که تنها گوشه‌ای از سختی کار و شرایط آنان منعکس شده است.

انتهای پیام/481/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1098913